Apply to University of Nevada, Reno »

Nevada 4-H

2009 Nevada 4-H Expo in Brief

Posted 9/11/2009

Several hundred 4-H members, leaders, parents, staff and other interested visitors attended the 2009 Nevada 4-H Expo held in conjunction with the Nevada State Fair August 24 through 30. One of the biggest events was the Second Annual 4-H BBQ, a free event with approximately 330 participants who were awarded several door prizes and other souvenirs from Nevada 4-H and University of Nevada Cooperative Extension.

The Nevada State 4-H ambassadors put their leadership and citizenship skills to the test during the week and assisted with the barbecue and many other events. Many ambassadors completed their two years of service to Nevada 4-H and said goodbye to the program. Officials interviewed and chose new ambassadors for future service to Nevada 4-H.

Outgoing ambassadors are Amanda VanPelt of Lyon County, Ashley Fair and Shelby Mangum of White Pine County and Melissa Benites and Alyssa O’Toole of Clark County.

Incoming ambassadors are Robert Winslow and Anna Baumann of Washoe County, Jacob Roll and Tyler Roll of Carson City, Brock Chavez of Clark County, Rebecca Barber of Humboldt County and David McGaw of Nye County.

Nine 4-H youths won the honor of participating in the 2010 National Western 4-H Roundup in Denver. Participants were selected based on placement in the 4-H Expo and individual leadership, citizenship and interview skills. Youth representing Nevada 4-H in the National Western 4-H Roundup are Kelsie Leas and Katie Combs of Clark County, Rebecca Barber of Humboldt County, Robert Winslow, Michelle Rhodes, Jacob Pruett and Shannon Jacobsen of Washoe County, Kimberly Russell of Carson City and Andi Bolstad of Lyon County.

Four Nevada 4-H youth earned a trip to the national event last year by winning the State 4-H Livestock Judging Contest held in May. They are Lynn Dodge, Katie Dodge and Zoe Urrizaga of Elko County and Jeffery Blackburn of Nye County.

For more information about the 4-H program, contact your county UNCE or 4-H office or the Nevada State 4-H Office at 775-784-6206. Information is also available at the Nevada 4-H Web site.

2009 Nevada 4-H Exposition Champions are:

Cavies-DQs

Grand Champion - Amelia Pease

Reserve Champion - Jacob Pruett

Cavies-Crossbreds

Grand Champion - Melissa Russell

Reserve Champion - Julia Salas

Cavies-Purebreds

Abyssin-Best - Melissa Russell

American-Best - Seth Pruett

American-Reserve - Madison Moore

American Satin-Best - Stephanie Dahm

American Satin-Reserve - Nikki McCollum

Peruvian-Best - Wendy Howard

Silkie-Best - Makayla Vaughn

Silkie-Reserve - KD Dehnert

Crested-Best - Alexandra Loptien

Grand Champion - Seth Pruett (American)

Reserve Champion - Stephanie Dahm (American Satin)

Cavies-Junior Showmanship

Grand Champion - Amelia Pease

Reserve Champion - Aubrey Sadler

Cavies-Intermediate Showmanship

Grand Champion - Kelsey Blotter

Reserve Champion - Alexandra Loptien

Cavies-Senior Showmanship

Grand Champion - Jacob Pruett

Reserve Champion - Rebecca Barber

Rabbits-DQs

Grand Champion - Alexandra Loptien

Reserve Champion - Courtney Barber

Rabbits-Crossbreds

Grand Champion - Cheyanne Brackeen

Rabbits-Purebreds

Californian-Best - Kayla Arias

Californian-Reserve - Eric Barber

Ch D’Argent-Best - Elizabeth Loptien

Ch D’Argent-Reserve - Elizabeth Loptien

Dutch-Best - Rebecka Gordillo

Dwarf Hotot-Best - Nikki McCollum

Florida White-Best - Jacob Pruett

Florida White-Reserve - Jacob Pruett

Havana-Best - Christina Hesselgesser

Havana-Reserve - Amy Hesselgesser

Himalayan-Best - Madison Moore

Jersey Wooley-Best - Nikki McCollum

Jersey Wooley-Reserve - Natalie Warren

American Fuzzy Lop-Best - Robin Johnson

English Lop-Best - Morgan Libby

English Lop-Reserve - Matt Byers

French Lop-Best - Spencer Bonilla

Holland Lop-Best - Sara Byers

Holland Lop-Reserve - Sara Byers

Mini Lop-Best - Julia Salas

Mini Lop-Reserve - Rebecka Gordillo

Polish-Best - Melissa Russell

Polish-Reserve - Alexandra Loptien

Rex-Best - Annhya Clarkson

Rex-Reserve - Courtney Turk

Mini Rex-Best - Julia Salas

Mini Rex-Reserve - Chris Turk

Rhinelander-Best - Kimberly Russell

Rhinelander-Reserve - Kimberly Russell

Satin-Best - Cheyanne Brackeen

Satin-Reserve - Megan Warner

Mini Satin-Best - Cheyanne Brackeen

Silver Marten-Best - Christina Hesselgesser

Tan-Best - Wendy Howard

Tan-Reserve - Kyle Russell

Thrianta-Best - Sara Byers

Thrianta-Reserve - Sara Byers

Any Other Breed-Best - Chris Turk

Grand Champion - Melissa Russell (Polish)

Reserve Champion - Cheyanne Brackeen (Satin)

Rabbit-Junior Showmanship

Grand Champion - Rebecka Gordillo

Reserve Champion - Chaja Levy

Rabbit-Intermediate Showmanship

Grand Champion - Amy Hesselgesser

Reserve Champion - Christina Hesselgesser

Rabbit-Senior Showmanship

Grand Champion - Kimberly Russell

Reserve Champion - Jacob Pruett

Dog-Obedience: Sub Novice A

Grand Champion - Deborah Drinkle

Reserve Champion - Misty Kollen

Dog-Obedience: Sub Novice B

Grand Champion - Megan Forman

Dog-Obedience: Novice B

Grand Champion - Lindsey Forman

Reserve Champion - Hailey Cushman

Dog-Agility: Beginner

Grand Champion - Hailey Cushman

Reserve Champion - Deborah Drinkle

Dog-Agility: Elementary

Grand Champion - Michelle Gaetke

Reserve Champion - Timothy Gaetke

Dog-Rally: Sub Rally A

Grand Champion - Michelle Gaetke

Reserve Champion - Misty Kollen

Dog-Rally: Novice A

Grand Champion - Timothy Gaetke

Reserve Champion - Lynnea Crawford

Dog-Junior Showmanship

Grand Champion - Kayla Freeman

Reserve Champion - Jessica Witherow

Dog-Intermediate Showmanship

Grand Champion - Dana Jacobsen

Reserve Champion - Brandi Friesen

Dog-Senior Showmanship

Grand Champion - Brianna Smith

Reserve Champion - Andi Bolstad

Poultry-Heavy Chickens

Grand Champion - Leann Barber

Reserve Champion - Rebecca Barber

Poultry-Light Chickens

Grand Champion - Kylie Fazzio

Reserve Champion - Rebecca Barber

Poultry-Bantam Chickens

Grand Champion - Kylie Fazzio

Reserve Champion - Gordillo Jordan

Poultry-Waterfowl

Grand Champion - Heather Peterson

Reserve Champion - KC Peterson

Poultry-Meat Pens

Grand Champion - Jessica Witherow

Reserve Champion - Jessica Witherow

Poultry-Junior Showmanship

Grand Champion - Dominic Fazzio

Reserve Champion - Jessica Witherow

Poultry-Intermediate Showmanship

Grand Champion - Heather Peterson

Reserve Champion - KC Peterson

Poultry-Senior Showmanship

Grand Champion - Dana Jacobsen

Reserve Champion - Dominic Fazzio

Horse-Intermediate Hunter Hack

Grand Champion - Shannon Jacobsen

Reserve Champion - Morgan Zandonella

Horse-Senior Hunt Seat Equitation

Grand Champion - Sophie Addington

Horse-Junior Hunter Pleasure

Grand Champion - Jessi Vega

Horse-Intermediate Hunter Pleasure

Grand Champion - Hailey Meadows

Horse-Senior Hunter Pleasure

Grand Champion - Rachel Andersen

Horse-Intermediate English Riding Skills

Grand Champion - Leslie Ayres

Horse-Intermediate Hunt Seat Equitation Over Fences

Grand Champion - Sophie Addington

Horse-Intermediate Working Hunter Over Fences, Max 2’

Grand Champion - Sophie Addington

Horse-Intermediate Jumper, Max 2’

Grand Champion - Sophie Addington

Horse-Senior Hunt Seat Equitation Over Fences, Max 2’6"

Grand Champion - Andi Bolstad

Horse-Senior Working Hunter Over Fences, Max 2’6"

Grand Champion - Andi Bolstad

Horse-Senior Jumper, Max 3’

Grand Champion - Andi Bolstad

Horse-Senior Western Riding, Snaffle Bit

Grand Champion - Morgan Devenyns

Horse-Senior Western Riding, Bridle

Grand Champion - Morgan Devenyns

Horse-Senior Western Horsemanship, Snaffle Bit

Grand Champion - Hannah Chalk

Horse-Intermediate Western Horsemanship, Bridle

Grand Champion - Lindy Lehman

Reserve Champion - Jake Logan

Horse-Senior Western Pleasure, Snaffle Bit

Grand Champion - Hannah Chalk

Reserve Champion - Jaclyn Benvin

Horse-Junior Western Pleasure, Bridle

Grand Champion - Lizzy Marshall

Horse-Intermediate Western Pleasure, Bridle

Grand Champion - Jake Logan

Horse-Senior Western Seat Equitation, Snaffle Bit

Grand Champion - Jaclyn Benvin

Horse-Junior Western Seat Equitation, Bridle

Grand Champion - Lizzy Marshall

Horse-Senior Western Seat Equitation, Bridle

Grand Champion - Zoe Urrizaga

Horse-Intermediate Trail, Bridle

Grand Champion - Sophie Addington

Reserve Champion - Jake Logan

Horse-Senior Trail, Bridle

Grand Champion - Zoe Urrizaga

Horse-Intermediate Western Reining, Bridle

Grand Champion - Jake Logan

Horse-Junior Cloverleaf Barrel Racing

Grand Champion - Marliena Landeros

Horse-Intermediate Cloverleaf Barrel Racing

Grand Champion - Lindy Lehman

Horse-Senior Cloverleaf Barrel Racing

Grand Champion - Jessi Vega

Horse-Intermediate Pole Bending

Grand Champion - Lindy Lehman

Horse-Junior Showmanship

Grand Champion - Lauryn Bailey

Horse-Senior Showmanship

Grand Champion - Zoe Urrizaga

Clothing-Beginning Sewing

Grand Champion - Anne Mueller

Reserve Champion - Zayah McDonald

Clothing-Senior Fashion Review

Grand Champion - Michelle Rhodes

Educational Poster-Individual

Grand Champion - Robert Gill

Educational Display-Individual

Grand Champion - Craig Winslow

Educational Display-Club

Grand Champion - Teen Club of Washoe County

Reserve Champion - Afterschool of Washoe County

Educational Booth-Clubs

Grand Champion - Feathered Friends of Washoe County

Reserve Champion - Reno Rabbits of Washoe County

Fine Arts

Grand Champion - Anne Mueller

Reserve Champion - Anne Mueller

Miscellaneous Arts

Grand Champion - Alexandra Loptien

Reserve Champion - Andi Bolstad

Jewelry

Grand Champion - Alyssa Foster

Reserve Champion - Alyssa Foster

B&W Photography

Grand Champion - Ashley Grove

Reserve Champion - Ashley Grove

Color Photography

Grand Champion - Andi Bolstad

Reserve Champion - Lane Johnson

Digital Photography

Grand Champion - Anne Mueller

Photo Story

Grand Champion - Rebecka Gordillo

Reserve Champion - Rebecka Gordillo

Table Settings

Grand Champion - Monica Mahler

Reserve Champion - Madison Mertz

Cake Decorating

Grand Champion - Andi Bolstad

Reserve Champion - Andi Bolstad

Cookies

Grand Champion - Annie Guddat

Reserve Champion - LeAnn Mounce

Specialty Baking

Grand Champion - Rebecka Gordillo

Reserve Champion - Nash Turner

Floriculture

Grand Champion - Kadee Buckmaster

Horticulture

Grand Champion - Craig Winslow

« Return to previous page

XHTML 1.0  •  CSS  •